Výlet za sumečkem africkým
17.08.2013 12:40 Dne 21.07. a 28.07.2013 se uskutečnila výprava mladých rybářů za sumečkem africkým do obce Źory v Polsku. Výprava se uskutečnila pod vedením zkušeného vedoucího rybářského kroužku, pana Miloše Drapy. Našim mladým rybářům se podařilo ulovit až devět kusů sumečka afrického na jednoho lovce a věřte, že to jsou souboje, které se nezapomínají. Sumeček je ryba bojovná. Největší námi ulovený sumeček měřil 64 cm. Přivezli jsme si spoustu krásných zážitků a již teď se těšíme na další rybářskou výpravu.
SUMEČEK AFRICKÝ
Sumečci afričtí Obývají sladké stojaté vody Sýrie, jihovýchodní Asie (Filipíny a Jáva), Malajska, Afriky, Madagaskaru. Objevují se i v Izraeli a jižním Turecku. Vyskytují se v USA a to nejvíce na Floridě a v Mexickém zálivu, kam byly uměle zavlečeni. Tuto čeleď má přibližně 101 druhů.
Jsou to sumci torpédovitého tvaru těla, mají protáhlé tělo bez šupin, řitní a někdy i hřbetní ploutev bývá značně dlouhá. Ocasní ploutev může být spojená s hřbetní a řitní ploutví. Hlava je široká s příčně postavenými koncovými ústy. Kolem úst se nachází 4 páry dlouhých vousů. U této čeledi se i ve volné přírodě běžně vyskytují jedinci - albíni, kteří bez problémů přežívají a dále se množí. Druhy obývající jeskyně mají redukované oči nebo jsou úplně slepí.V rybnikářství se můžeme setkat s druhem Clarias gariepinus - keříčkovec červenolemý, který je původem z Afriky. Označuje se jako sumeček africký nebo sumčík africký. Dorůstá délky 120 cm a hmotnosti přes 10 kg. Pohlavně dospívá ve věku asi 8 měsíců, kdy délka samic je asi 30 cm a samců 25 cm. Farmový chov je hojně rozšířen, maso sumečka je vysoce ceněno pro vysoký obsah bílkovin a je kulinářskou specialitou.